> "Nieograniczone Horyzonty": Jeśli potrzebujesz pomocy jestem do dyspozycji,chcesz?

poniedziałek, 25 lutego 2013

Jeśli potrzebujesz pomocy jestem do dyspozycji,chcesz?

Jak wiadomo większość ludzi uważa,że zdrowie w życiu człowieka jest najważniejsze i ja jestem jednym z nich. 

 Ciekawi mnie co Ty o tym sądzisz ?


KIEDY JESTEŚ ZDROWY ,ŁATWO PRZYSTOSOWUJESZ SIĘ DO ZMIAN.GDY TWOJE CIAŁO I UMYSŁ OTRZYMUJĄ TO ,CZEGO POTRZEBUJĄ I NIE SĄ NADMIERNIE PRZECIĄŻONE, MOŻESZ Z POWODZENIEM STAWIĆ CZOŁO NAJTRUDNIEJSZYM WYZWANIOM.
JAK WIRUJĄCY BĄCZEK ZACHOWUJESZ RÓWNOWAGĘ, POD WARUNKIEM ,ŻE MASZ DOŚĆ ENERGII.TRACISZ JĄ ,GDY COŚ PRZEKRACZA TWOJE MOŻLIWOŚCI.

Skąd brać energię i jak ją utrzymać?  


Różnica w dostępności słońca w lecie i zimie, sprawia, że w naszym klimacie zima jest porą obniżonej aktywności, podatności na osłabienia, zachorowania i pogorszenie nastroju. Nie masz znaczącego wpływu na ilość energii słonecznej jaką otrzymujesz. Jednak możesz maksymalnie wykorzystywać czas na przebywanie na świeżym powietrzu, nie tylko w dni słoneczne. Zimowe braki energii słonecznej organizm stara się zrekompensować wzmożoną potrzebą snu i kalorycznością posiłków.
Niemniej nie zapominaj, że to nie tylko słońce i sen ładują twój akumulator. Możesz w zupełnie dowolny sposób regulować poziom energii za sprawą prawidłowej diety i ruchu.
To w przeważającej mierze dieta i ruch  sprawiają, że w lecie czujesz się wyraźnie lepiej niż w zimie. W lecie masz większy dostęp do świeżych i naturalnych produktów, jesz dużo warzyw i owoców, znacznie częściej decydujesz się na posiłki lekkie i przygotowane ze świeżych produktów.
W lecie również masz dużo więcej okazji by się ruszać, zdecydowanie częściej spędzasz czas na świeżym powietrzu w kontakcie z naturą, przy tym znacznie więcej pijesz wody i znacznie więcej się pocisz, dzięki czemu regulują się procesy zachodzące w naszym organizmie takie jak trawienie i oczyszczanie, co odczuwasz jako lepsze zdrowie i samopoczucie.

Wszystko to sprawia, że lato w naszym klimacie jest porą gdy wielu z nas odbudowuje zdrowie i równowagę zarówno fizyczną jak i psychiczną.
 

Co zrobić by w zimie nasze dobre samopoczucie nie uległo zachwianiu, a nasz organizm nie rozregulował się?




Należy pamiętać o diecie, bo to ona daje nam energię: jakość spożywanych produktów decyduje o jakości naszego samopoczucia, uczuciu energii lub jej braku i przekłada się na funkcjonowanie organizmu.
Zdecydowanie należy unikać w naszej diecie używek, produktów nieświeżych, odgrzewanych, długo gotowanych, zbyt pikantnych, rafinowanych. W pierwszej kolejności należy ograniczyć, a najlepiej od razu wykluczyć spożycie białej mąki, cukru, soli, produktów przemysłowo przetworzonych, z dodatkiem sztucznych konserwantów i barwników oraz mięsa, szczególnie czerwonego. Tego typu produkty powodują spadek energii, złe samopoczucie, ospałość, lenistwo, otępienie i prowadzą do chorób i złego samopoczucia. 
Według współczesnej dietetyki takie produkty mają niski potencjał energetyczny i są w niewielkim stopniu absorbowane przez organizm, a w trakcie ich trawienia powstaje duża ilość nieprzyswajalnych metabolitów w tym toksyn, które znacznie zwiększają wysiłek organizm poświęcony na ich neutralizację i wydalenie. Nadmiar tych produktów prowadzi do zanieczyszczenia i zatrucia organizmu ze wszelkimi tego konsekwencjami, od ospałości i obniżenia odporności do tzw. chorób zachodu: wysokiego ciśnienia, chorób serca, cukrzycy, udaru mózgu, choroby Parkinsona oraz większości odmian raka. Ostanie badania dowodzą, że za 80 procent przypadków raka odpowiedzialna jest dieta i styl życia.
Zanieczyszczenie mięśni zbędnymi produktami przemiany materii (np. solą) jest jedną z podstawowych przyczyn ich sztywności oraz słabości i odczuwane jest w postaci bólów i szybkiego męczenia się mięśni przy intensywniejszym wysiłku.
Ponieważ układ trawienny działa tylko w temperaturze zbliżonej temperaturze ciała, nie należy jeść dań zbyt zimnych i zbyt gorących, by nie dezaktywować enzymów trawiennych i nie uszkadzać flory bakteryjnej. Pożywienie zbyt gorące lub zbyt zimne jak również przejadanie się jest działaniem szkodliwym dla organizmu wynikającym z niewiedzy i pożądliwości. Nawet najzdrowsze produkty jedzone w nadmiarze, nie mogą zostać strawione i w układzie trawiennym ulegają procesom gnilnym, powodując zatruwanie organizmu i tworzą sprzyjające środowisko do rozwoju nieprawidłowej flory bakteryjnej, a w konsekwencji do chorób. 
Zdrowa, czyli lekka i pożywna dieta powinna składać się głównie ze świeżych warzyw, owoców oraz soków z nich wyciskanych, pełnych ziaren zbóż, kasz, ciemnego ryżu, ciemnego pieczywa, mleka i produktów mlecznych, masła, serów, orzechów, kiełków,  miodu i ziołowych herbat oraz źródlanej wody. Owe produkty zdaniem dietetyków mają wysoki potencjał energetyczny, łatwo się trawią, łatwo ulegają rozkładowi oraz szybkiemu wydaleniu z organizmu zbędnych metabolitów, zatem nie zanieczyszczają organizmu, nie powodują chorób, a pomagają je zwalczać. Takie pożywienie powoduje wzrost entuzjazmu i sił witalnych, oczyszcza ciało i umysł, daje zadowolenie i uczucie lekkości.
Różnica między dietą letnią a zimową jest taka, że w zimie powinieneś spożywać więcej produktów rozgrzewających takich jak zboża, kasze, rośliny strączkowe, bakalie, mięso - najlepiej białe i rybie. Niemniej nie możesz zapomnieć o zapewnieniu organizmowi niezbędnej dawki witamin i mikroelementów, które znajdują się przede wszystkim w świeżych owocach i warzywach.
Latem zaś spożywaj w przewadze produkty wychładzających jak owoce, warzywa, soki z nich oraz surówki i sałatki. Taka dieta pozwoli bez trudu odbudować potencjał energetyczny i zachować go przez cały rok.
Gdy dieta będzie prawidłowa, szybko odkryjesz, że jesień i zima wcale nie jest okresem pogorszenia funkcjonowania organizmu i spadku samopoczucia.

Bądź aktywny!
Nie zapominaj także o ruchu i przebywaniu na świeżym powietrzu. Przebywanie na świeżym powietrzu w zimie jest równie energetyzujące i odświeżające co w lecie, należy się tylko odpowiednio ubrać i dużo ruszać.
Nasz organizm potrzebuje codziennej nie małej, porcji ruchu, po to by prawidłowo funkcjonować. Ruch jest niezbędny by regulować pracę serca, układ krążenia, stymuluje trawienie oraz pracę układu limfatycznego. Pozytywnie wpływa na pracę stawów i mięśni - stabilizuje je, rozluźnia i poprawia ruchomość. Intensywny wysiłek fizyczny pogłębia i reguluje oddech, tonizując nasz układ nerwowy, a to bezpośrednio wpływa na samopoczucie psychiczne.
Znaczenie aktywności ruchowej najlepiej odczuwają osoby aktywne fizycznie, które z różnych powodów zaprzestają aktywności na jakiś czas. Już po kilku dniach braku ruchu odczuwany jest wyraźny spadek samopoczucia i energii. Po kilku tygodniach  pojawia się senność, brak koncentracji, łatwe przemęczanie. Właśnie takie objawy charakteryzują osoby które w swoim życiu mają mało aktywności ruchowej, przez to znacznie łatwiej poddają się chorobą i pogorszeniom nastroju związanym z porą roku, a nawet zmianą pogody.



Najlepszą zatem radą dla Ciebie jest to,by nie zapominać o zdrowym stylu życia: dbać o dietę, aktywność ruchową, by się nie stresować, prowadzić aktywne życie oraz często i dużo relaksować się w miłym otoczeniu i „ciepłym” towarzystwie.
                           

Pozdrawiam serdecznie
Grzegorz Idzikowski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz