W tym czasie bardzo łatwo o nabranie zbędnych kilogramów. Zastawione stoły, zasiadanie z rodziną, bliskimi i znajomymi przy śniadaniu, obiedzie, kolacji... Jednym słowem święta zawsze skupiają się wokół stołu. Często nie kontrolujesz ile jesz, cierpisz z przejedzenia i masz wyrzuty sumienia.
Czy każde święta muszą się tak kończyć?
Może warto spędzić je tak, aby były przyjemne i zdrowe?
Przygotowywania do świątecznej uczty trzeba zacząć jeszcze na długo przed nią. Chodzi o to, by nauczyć się kontrolować pewne swoje nawyki żywieniowe, aby po świątecznym obżarstwie, prócz dodatkowych kilogramów, nie nabawić się nieprzyjemnych, żołądkowych dolegliwości.
Przede wszystkim, jedz mniej, ale częściej. Zrezygnuj ze wszelkich przekąsek, na jakie pozwalasz sobie między posiłkami. To właśnie one są najbardziej zdradliwe. Żebyś nie czuł się głodny, przerwy między kolejnymi posiłkami nie powinny być dłuższe niż 4 godziny.
Postaraj się ograniczyć produkty przetworzone, które składają się z cukru, tłuszczu i soli. Nie sięgaj po płynne kalorie w postaci soków i kolorowych napojów. Zastąp je niegazowaną wodą i ziołowymi herbatkami. Jak najczęściej jedz owoce i warzywa, produkty, bogate w błonnik.
Mieszanka alkohol i tłuszcze to synonim katastrofy, trudny zresztą do uniknięcia. Powinieneś jednak wiedzieć, że w czasie procesu trawienia, tłuszcze i alkohol toczą prawdziwy pojedynek. Organizm nie jest przyzwyczajony do trawienia alkoholu w wielkich ilościach. A żeby tego dokonać, organizm najpierw musi rozłożyć alkohol na cukry, które następnie są odkładane w postaci tłuszczów. A kiedy organizm zajmuje się alkoholem, nie spala wtedy tłuszczów, ale je ... odkłada.
Zwiększ swoją aktywność fizyczną, to bardzo ważne także już w trakcie świętowania, by jak najwięcej się ruszać, nie spędzać całego czasu na siedząco. Przecież o wiele przyjemniej jest po smacznym, świątecznym posiłku wyruszyć na długi spacer z rodziną, niż utknąć za stołem lub zalec na kanapie przed telewizorem.
Niech ten świąteczny odpoczynek naładuje Twoje baterie do pracy nad sobą i pozwoli zrozumieć, że zdrowe odżywianie to nie żadna katorga, tylko zmiana kilku przyzwyczajeń i wyrobienie kilku nawyków.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz